forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Agregat tynkarskie
Budownictwo

Agregat tynkarskie czy tynkowanie ręczne – co lepsze?

Tynki są rodzajem materiałów budowlanych używanych powszechnie w celu zabezpieczenia ścian i sufitów. Mogą spełniać też dodatkowe funkcje, na przykład tłumiące, dekoracyjne czy ogniochronne. Czy do tynkowania lepiej stosować agregaty tynkarskie, a może tynkować ręcznie?

Metody tynkowania – ręczne i maszynowe

Tynkowanie jest powszechnie prowadzonym rodzajem prac, którego głównym celem jest pokrycie powierzchni tynkami. Najczęściej tynkuje się ściany i sufity, ale również inne rodzaje konstrukcji.

Tynkowanie najczęściej dzielone jest na dwie kategorie pod kątem jego prowadzenia, a dokładnie są to:

  • tynkowanie ręczne
  • tynkowanie maszynowe

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, więc wtedy, gdy podejmuje się decyzję dotyczącą wyboru sposobu tynkowania, warto poznać je bliżej.

Tynkowanie ręczne

Nakładane ręcznie tynki są najtańsze w wykonaniu, ponieważ nie wymagają one używania specjalnego sprzętu. Do ich przygotowania konieczne jest przede wszystkim użycie materiału tynkarskiego oraz podstawowych narzędzi jak kielnie, pace tynkarskie.

Tynkowanie ręczne jest jednak bardzo czasochłonne i wymaga ono wprawy, dlatego też nie sprawdza się ono najlepiej w każdym przypadku. Zwykle prowadzone jest ono wtedy, gdy należy wykonać tynki na ograniczonej powierzchni, co pozwala na ograniczenie czasu na ich wykonanie. Tynkowanie dużych metrażów, a nawet całych budynków ręcznie jest czynnością wymagającą wielu tygodni.

Ręczne tynkowanie jest również obarczone większym ryzykiem powstania niedoróbek, na przykład ze względu na nierówne nałożenie tynku czy też jego niewłaściwe zmieszanie przed położeniem go na powierzchni.

To powoduje, że dzisiaj firmy budowlano-wykończeniowe odchodzą od prowadzenia tynkowania ręcznego i stosowane jest ono głównie w amatorskich pracach remontowych, budowlanych.

Tynkowanie maszynowe

Drugim sposobem tynkowania jest tynkowanie maszynowe, które prowadzone jest za pomocą urządzeń nazywanych agregatami tynkarskimi.

Na polskim rynku działają renomowani producenci agregatów tynkarskich, w tym firma Małek, której urządzenia mają wielu zadowolonych użytkowników. Z jej asortymentem można zapoznać się na stronie https://sklepagregatymalek.pl/.

Agregaty tynkarskie przeznaczone są do przygotowywania oraz do podawania tynków, ponieważ wyposażone są one w pojemnik do ich mieszania, a także w pompę tłoczącą gotową mieszankę do węża oraz do aplikatora z pistoletem, którym nadkłada się ją bezpośrednio na powierzchnię.

Warto też wskazać, że agregaty tynkarskie mogą być używane nie tylko do wykonania tynków, na przykład wapiennych, gipsowych, cementowych, ale również stosowane są one do innych rodzajów materiałów, na przykład do wylewek podłogowych, zapraw klejowych, klejów, mas bitumicznych i poliuretanowych, więc mogą być one używane w wielu celach.

Ze względu na łatwość przygotowywania tynków i innych materiałów oraz szybkość ich podawania agregaty tynkarskie są obecnie bardzo często używanymi urządzeniami w firmach zajmujących się pracami budowlanymi, remontowymi, wykończeniowymi.