forummeble.pl

forummeble.pl – dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo

Beton na fundamenty

Budowanie własnego domu związane jest z podejmowanie bardzo istotnych decyzji, które zdecydowanie mogą zaważyć na całym przedsięwzięciu. Jeśli mamy możliwość zainwestowania w dobrą ekipę budowlaną, i możemy powierzyć jej wszystkie etapy budowy i jej organizacji – w tym również zakup niezbędnych materiałów – to jesteśmy w domu. Niestety nie zawsze wszystko wygląda tak kolorowo i bardzo często trzeba się zdać na własną organizację. Na szczęście w dobie internetu bardzo szybko można znaleźć porady, które jednoznacznie pokierują nas co do kolejnego kroku.

Najważniejszy jest fundament

Fundamenty to najważniejszy etap budowy domu, ponieważ to od nich zależy przyszłość naszego budynku. Niezwykle istotną kwestią jest zbrojenie, które nie może zostać pominięte w żadnym wypadku. Dzięki niemu bowiem fundamenty stają się jedną konstrukcją, która pozwala na budowę ścian naszego nowego domu. Oczywiście głębokość, grubość i rodzaj fundamentów zależą od informacji zamieszczonych w projekcie wykonanym przez profesjonalnego architekta i zdecydowanie warto z nich skorzystać, ponieważ architekt, w przeciwieństwie do nas ma doświadczenie i wiedzę potrzebną do zbudowania budynku od samych jego podstaw. Bardzo ważny jest dobór materiałów. Beton na fundamenty musi pochodzić z dobrego źródła, co oznacza, że nie możemy liczyć na traf szczęścia i losowe zamówienie go gdziekolwiek. Oprócz źródła naszego betonu musimy zamówić też odpowiednio wytrzymały. Tutaj również warto się odnieść do projektu, ale najczęściej jeszcze wybiera się beton na fundamenty B15. Oczywiście można zdecydować się na mocniejszy, ale warto to skonsultować ze specjalistami w dziedzinie. Samodzielny wybór może być dosyć ryzykowny.

Robienie betonu

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne mieszanie składników betonu, warto zamówić osobno piach, żwir i cement, które w odpowiednich proporcjach połączymy już na placu budowy. Dużo osób decyduje się na użycie pospółki i cementu, bo wychodzi to znacznie taniej – nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dobre, szczególnie jeśli pospółka okazuje się być w dużej mierze zwyczajnym piaskiem. Do takiej decyzji należy doliczyć koszt wynajmu betoniarki i koszt osób, które będą nam w przedsięwzięciu pomagać, bo mieszanie betonu to nie lada wyzwanie.
Można zdecydować się również na beton z gruszki, który dostarczony do fundamentów będzie bezpośrednio za pomocą specjalnej pompy. Można też zakupić gotowe mieszanki betonowe w workach, które wystarczy rozrobić z wodą. Jest to jednak koszt dosyć duży i przeznaczony dla osób, które pieniędzmi nie muszą się specjalnie przejmować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.