forummeble.pl

forummeble.pl – dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Dom

Jak wybrać odpowiednią szafkę pod telewizor?

Choć obecny świat zdominowały komputery, telewizory nie ustępują im pola. Duży ekran, nowe funkcje, a także możliwość urządzenia kina domowego, sprawiają, że istnieje ciągłe zapotrzebowanie na ten sprzęt. Jednak samo zaopatrzenie się w technologię to nie wszystko. Przestrzeń wokół telewizora trzeba właściwie urządzić. Zastanówmy się więc, jak wybrać odpowiednią szafkę RTV?

Szafka pod telewizor a aranżacja wnętrza

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór szafek pod telewizory, nietrudno znaleźć coś dla siebie. Należy tu przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby styl szafki RTV pasował do wystroju wnętrza. Tutaj liczą się: styl wykonania, kształt i kolor mebla.

W małych pokojach zdecydowanie lepiej sprawdzi się jasna szafka RTV, która optycznie powiększy pomieszczenie. Duże salony natomiast można bez problemu zaopatrzyć w ciemne umeblowanie.

Aby nadać wnętrzu nowoczesny wygląd, warto zakupić szafkę, która jest gładka i malowana, może mieć też podświetlenie LED. Jeśli jednak wolimy klasykę, lepiej sprawdzi się drewno z widocznymi słojami. Jego ciemny kolor tym bardziej podkreśla tradycyjny charakter. Natomiast dla nadania pokojowi lekkości, warto rozważyć zakup mebla wykonanego z jasnego drewna.

Nie bez znaczenia jest też ściana znajdująca się za telewizorem. Jeśli jest wzorzysta lub została pomalowana na wyrazisty kolor, dla wprowadzenia równowagi, dobrze jest postawić przed nią szafkę w neutralnych barwach. Jeśli natomiast pomieszczenie ma neutralny, delikatny kolor, wtedy możemy wybrać ciekawszy model.

Jak wybrać odpowiednią szafkę pod telewizor? – wymiary

Szafka RTV oczywiście musi pasować do pomieszczenia nie tylko swoim wyglądem, ale i wymiarami. Jeśli nie mamy podwieszanego telewizora i planujemy go postawić na meblu, musimy zwrócić szczególną uwagę na wysokość szafki.

Nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Jej wymiary wraz z nóżką telewizora mają usytuować telewizor tak, aby siedząc na wprost niego, środek ekranu znajdował się na wysokości wzroku. Jest to nie tylko kwestia estetyczna. Złe położenie telewizora sprawia, że opuszczamy lub zadzieramy głowę podczas oglądania. Cierpi na tym nasza wygoda, a także zdrowie kręgosłupa.

Szafka pod telewizor powinna mieć odpowiednią szerokość. W przypadku małych pomieszczeń warto wybrać mniejszą szafkę do większego telewizora. Szeroki mebel w zestawieniu z dużym telewizorem przytłacza pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać o stabilności sprzętu, który się na niej znajdzie.

Większe szafki są dobre do dużych salonów. Przyjmuje się, że jej szerokość powinna być większa od przekątnej ekranu o minimum 5-10 cm. Oczywiście, jeśli mają się na niej znaleźć inne przedmioty, można zdecydować się na większe wymiary. Musimy przy tym pamiętać, żeby nie przesadzić, bo zbyt duża szafka optycznie zmniejsza wielkość ekranu.

Gdzie znaleźć odpowiednią szafkę pod telewizor?

Szafki RTV znajdziemy w różnych sklepach internetowych. Jednym z nich jest sklep meblowy Imperium Mebli, oferujący duży wybór elementów wystroju mieszkania. Wśród nich są zarówno nowoczesne, jak i klasyczne modele, więc każdy znajdzie tu coś dla