forummeble.pl

forummeble.pl – dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

klatka schodowa w domu
Dom

Jak zaprojektować elegancką i funkcjonalną klatkę schodową w domu?

Klatka schodowa w domu to pierwsze miejsce, które widzą wszystkie odwiedzające nas osoby. Koniecznie trzeba zadbać, by wyglądała elegancko. Nie można również zapomnieć o praktycznych rozwiązaniach. Jak zaaranżować przestrzeń funkcjonalnie i ciekawie?

Klatka schodowa w domu – ściany mają znaczenie

Wchodząc na klatkę schodową w domu od razu widzimy ściany, które często są największym atutem przestrzeni.

W dużym domu, gdzie klatka schodowa jest przestronna i wysoka, można pozwolić sobie na wykończenie ściany cegłą, która jest modna od wielu lat. Jest to materiał, który idealnie wpisze się w styl rustykalny, klasyczny czy industrialny. Należy jednak pamiętać, że ciemnoczerwony kolor cegły będzie przytłaczający w mniejszych wnętrzach.

klatka schodowa

Mała klatka schodowa w domu będzie wyglądała bardzo interesująco, gdy do jej dekoracji wykorzystamy panele 3D. Trójwymiarowe panele sprawią, że klatka będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Zaletą paneli jest możliwość ich samodzielnego pomalowania. Dzięki temu można stworzyć bardzo barwne i interesujące kompozycje.

Miłośnicy drewna mogą wykończyć ściany lamelami, które również są konstrukcją przestrzenną. Cienkie, drewniane listewki będą świetnie wyglądały we wnętrzu nowoczesnym, skandynawskim czy japandi.

https://www.forummeble.pl/sprawdzone-pomysly-na-balkon/

Jak zaprojektować oświetlenie na klatkę schodową?

Klatka schodowa w domu musi być dobrze oświetlona. Nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa i wygody.

Na dużej przestrzeni można pozwolić sobie na żyrandol, który będzie duży i od razu będzie zwracał na siebie uwagę. Do mieszkania nowoczesnego sprawdzi się prosta lampa zakończona przezroczystymi kulami. Warto wybrać żyrandol, który wyposażony jest w kilka kul kończących się na różnych wysokościach.

klatka schodowa

Na klatce schodowej urządzonej w stylu glamour pięknie będzie wyglądała lampa wisząca przypominająca klasyczny żyrandol pałacowy. Warto wybrać lampy w kolorze czarnym, miedzianym, srebrnym lub złotym. Koniecznie muszą być ozdobione kryształkami, które idealnie wpiszą się w charakter stylu glamour.

Zakładając oświetlenie na klatce schodowej w domu nie można zapomnieć o oświetleniu schodów. Można wykorzystać taśmy LED montowane pod stopniami lub skoncentrować się na oczkach schodowych, które będą zamontowane co 1,5 metra.

Wybierając oświetlenie należy pamiętać, by zamontować włącznik schodowy, który umożliwi włączanie światła zarówno na dole, jak i na górze schodów. Innym, bardzo wygodnym rozwiązaniem są czujniki ruchu, które sprawdzą się przede wszystkim w tych rodzinach, w których są małe dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.