forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo Dom

Jaka kostka brukowa?

Wybór kostki brukowej to wybór na lata. Od lat cieszy się ona ogromną popularnością, gdy chodzi o zagospodarowanie terenu wokół domu na swojej posesji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i kształtów z łatwością można odnaleźć coś dla siebie. Jednakże wybierając kostkę brukową powinno się kierować nie tylko względami estetycznymi, ale również jej przeznaczeniem.

Wybór kostki brukowej

Popularnym błędem jest używanie tej samej kostki dla chodnika dla domowników i jednocześnie dla podjazdu samochodowego, gdyż kostka poddawana jest wtedy różnym obciążeniom. Dla miejsc, w których po kostce poruszać się będą piesi, a więc na alejki i ścieżki, wystarczy kostka o grubości 4 centymetrów. W przypadku podjazdów i parkingów, a więc tam, gdzie samochody będą wywierać na nią nacisk, grubość powinna wynosić już od 6 do 8 centymetrów. Więc jaka kostka brukowa będzie najlepsza, gdy chcemy mieć i to i to? W przypadku wąskiej albo krętej ścieżki powinno używać się drobniejszej kostki. Z kolei na większe powierzchnie lepiej nadają się kostki o dużym rozmiarze. Poza względami wizualnymi, pozwala to również lepiej gospodarować materiałem i unikać docinania kostki.

Kolor kostki brukowej

Kolor kostki dobiera się do elewacji budynku, do barwy jego wykończenia lub dachu. Zwykle używa się dwóch lub więcej barw, dzięki czemu można podkreślić konkretne obszary lub po prostu urozmaicić kostkę. Niekiedy zdarza się, że kostki pochodzące z różnych partii nieznacznie różnią się kolorem. Jest to spowodowane użyciem naturalnych barwników. W przypadku dużych powierzchni te odchylenia odcieni można łatwo zamaskować, używając kostek z różnych palet. Nie warto też martwić się białymi wykwitami pojawiającymi się czasem na kostce. Są one wynikiem naturalnych procesów zachodzących w betonie podczas jego wiązania i znikają samoistnie po jakimś czasie, nie wpływając na trwałość kostki brukowej. Oprócz kostek betonowych na rynku dostępne są również kostki wykonane z naturalnego kamienia, bardzo często z granitu. Kupując kostkę brukową, można wybierać również spośród różnych kształtów, zaczynając od popularnych cegiełek i fal, poprzez te przypominające kość lub młotek, aż po zupełnie nieregularne kształty. Dzięki takiemu zróżnicowaniu kształtów, kolorów i materiałów można zaaranżować przestrzeń wokół własnego domu dokładnie tak, jak tego zechcemy. Kostka brukowa jest inwestycją na długie lata, warto więc dokładnie przemyśleć jej wybór i zakupić materiał dobrej jakości, by przez kolejne lata cieszył oczy i ułatwiał życie.