forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Dom Poradnik Wnętrza

Meble kolonialne – krótka charakterystyka

Obecnie każdy przejmuje się już wyglądem mieszkania. Wszyscy dbają o odpowiednią aranżację różnych wnętrz, bo dzięki temu uzyskują atrakcyjnie prezentujące się i funkcjonalne przestrzenie, w których o wiele przyjemniej toczy się codzienne życie. Oczywiście każdy taki projekt należy uzupełnić jakimiś meblami. Do wyboru jest wiele ich różnych odmian, wśród których sporą popularnością cieszą się ostatnio meble kolonialne. Mimo iż na rynku występują od dawien dawna, dopiero w ostatnim czasie udało im się zyskać większy rozgłos. A z czego on wynika?

Czym charakteryzuje się ten typ mebli?

Styl kolonialny nie jest ogólnie znany, mimo iż nie należy on do nowych czy nowoczesnych stylistyk. Tak naprawdę powstał on już bowiem w dziewiętnastym wieku. Inspiracją dla jego twórców stały się kolonie, które były zakładane w Indiach przez mieszkańców Wielkiej Brytanii. Stąd właśnie wzięła się sama nazwa stylu kolonialnego. Europejczycy żyjący w dziewiętnastym wieku w końcu zyskali szansę na odwiedzenie innych stron świata i niemalże od razu zachwycili się występującymi tam roślinnościami, które postanowili praktycznie wykorzystać. Przedmiotem ich zainteresowań stał się m.in. mahoń, ale także drzewo różane. To własnie z tych gatunków powoli zaczęto wykonywać zróżnicowane meble. Od razu zyskały one miano mebli kolonialnych.

Dlaczego jednak postanowiono zastąpić tradycyjne materiały tymi pochodzącymi z egzotycznych krajów?

Najprawdopodobniej był to wynik czystej ciekawości. Ludzie mają zresztą tendencję do zachwycania się czymś, do czego nie mają swobodnego dostępu – trawnik zawsze jest przecież bardziej zielony u sąsiada. Meble kolonialne szybko stały się zatem symbolem luksusu i bogactwa. Mało kogo było na nie stać. Sam transport egzotycznych gatunków z Indii sporo kosztował, dlatego też na wykonywane z nich meble nie każdy mógł sobie swobodnie pozwolić. Taką możliwość zyskali wyłącznie najbogatsi mieszkańcy Wielkiej Brytanii. A to im zależało właśnie na tym, by tworzyć domy pełne luksusu i bogactwa.

Charakteryzując meble kolonialne, nie można też nie wspomnieć o ich fantastycznym wyglądzie. Ta prezencja również jest dowodem luksusu. Kolonialne meble to istna mieszanka aż trzech stylów architektonicznych – indyjskiego, brytyjskiego oraz francuskiego. Tworzone w oparciu o motywy egzotyczne stają się bardzo efektowne i we wnętrzach zawsze zwracają na siebie uwagę. Najczęściej wyróżnia je ciemny głęboki kolor. Nie są przesadnie zdobione, ale w prostocie kryje się ich czyste piękno.