forummeble.pl

forummeble.pl – dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo

O czym pamiętać podczas samodzielnego malowania ścian?

Do malowania ścian nie trzeba zatrudniać ekipy remontowo-budowlanej, gdyż odświeżenia pokoju można dokonać samodzielnie. Warto jednak wcześniej zapoznać się z zasadami, które trzeba znać, aby krok po kroku pomalować pokój. Jak się do tego zabrać i o czym pamiętać?

Samodzielne malowanie ścian krok po kroku

Czas na remont lub po prostu zmianę – każdorazowo odświeżanie pokoju związane jest z kilkoma decyzjami, które trzeba podjąć. Nie chodzi tu tylko o dobór koloru ścian czy ewentualnej tapety, ale również trzeba się wtedy zastanowić, kto pomaluje ściany w pomieszczeniach – fachowiec, czy dokonamy tego samodzielnie. Pierwsza opcja jest prostsza i właściwie tylko ogranicza się do wyboru właściwej ekipy, ale jest znacznie droższa od samodzielnego malowania ścian. 

Jeśli chcemy zaoszczędzić, a nakład pracy nie jest aż tak duży, aby zatrudniać do tego ekipę remontowo-budowlaną, to warto dowiedzieć się, jak samodzielnie pomalować ściany. 

Wybór farby i potrzebnych przy malowaniu akcesoriów

Do malowania ścian potrzebna będzie nie tylko farba, ale także folia malarska, pędzel, wiadro, taśma malarska oraz – jeśli decydujemy się na szpachlowanie ścian – gładź i masa szpachlowa oraz szpachla do ścian. 

Przygotuj pomieszczenie do malowania

Po pierwsze trzeba usunąć meble i dokładnie zabezpieczyć pokój folią malarską, aby kapiąca farba nie zabrudziła paneli. W taki sam sposób należy ochronić okna. Trzeba także odkręcić kontakty, gniazdka oraz lampę sufitową i również je zabezpieczyć przed ochlapaniem. 

Przygotowanie ścian i sufitu

Jeśli malujemy ściany i sufit, na które była już wielokrotnie nakładana farba, to powierzchnię trzeba oczyścić, zmywając ją ciepłą wodą. Pozbywamy się tym samym zabrudzeń i tłustych plam. Pozostawiamy ściany do wyschnięcia. 

Szpachlowanie ścian

Jeśli na suficie lub na ścianie widoczne są głębokie spękania i nierówności, to ścianę trzeba zagruntować i zaszpachlować. To samo dotyczy ścian w nowym domu. Najpierw malowanie powierzchni rozpoczynamy od nałożenia gruntu szerokim pędzlem. Potem możemy przystąpić do szpachlowania ścian, które polega na uzupełnieniu ubytków znajdujących się w ścianie. Potem całość pokrywa się masą szpachlową, a na koniec – po wyschnięciu – całą powierzchnię ścian należy wyszlifować. Na tak przygotowanym podłożu można już rozpocząć samodzielne malowanie ścian. 

Malowanie sufitu

Zawsze malowanie ścian zaczynamy od sufitu i tutaj zawsze najlepiej sprawdza się biały lub jasny kolor, dzięki czemu przestrzeń będzie wydawała się większa. Sufit malujemy dwa razy. 

Malowanie ścian

Między sufitem a ścianą warto zachować szeroki na 5-10 cm biały pasek, aby uzyskać taki efekt w miejscu zgięcia, naklejamy farbę malarską. Potem robimy próbę koloru, Malujemy linię na powierzchni ściany i sprawdzamy, jaki efekt uda nam się uzyskać. Jeśli zadowalający, to przystępujemy do malowania ścian pokoju. Nakładamy pierwszą warstwę farby, a następnie wietrzymy pokój. Po trzech godzinach kolejną. 

Sprzątanie po malowaniu

Myjemy pędzle, odklejamy taśmę, usuwamy folię malarską, przykręcamy kontakty i gniazdka. Samodzielne malowanie pokoju zakończone sukcesem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.