forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Poradnik Wnętrza

Stół – okrągły czy prostokątny?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, jaki kształt stołu jest lepszy. Ludzie kupowali to, co było w sklepach. Nie mieli tak szerokiego wyboru produktów jak dziś, dlatego musieli się zadowalać tym, co akurat znaleźli na półkach. Na szczęście te czasy już dawno minęły. Dziś, gdy zamierzasz kupić nowy stół, pracownicy sklepów proponują ci szereg wspaniałych mebli do wyboru. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na ich kształt. Stół okrągły czy prostokątny – który będzie lepszy pod względem funkcjonalności i atrakcyjności?

Prostokątny stół

Zacznijmy od stołu prostokątnego, bo jednak to on wciąż jest najczęściej kupowany przez klientów. Charakteryzuje się prostym kształtem, dlatego świetnie pasuje do minimalistycznych wnętrz zaprojektowanych w nowoczesnych stylach. Zajmuje też stosunkowo niewiele miejsca. W razie gdyby trzeba było zyskać więcej wolnej przestrzeni, zawsze można przysunąć go do ściany i tym sposobem wykreować sporo miejsca do zabawy czy pracy. Prostokątne stoły w mniejszych domach i mieszkaniach często odgrywają też rolę dodatkowych blatów roboczych. Nierzadko domownicy zajmują się przy nich pracą lub nauką. To takie dwa w jednym. Jeżeli więc aktualnie mieszkasz w dość ciasnej kawalerce lub chcesz zaoszczędzić więcej miejsca, stół prostokątny powinien okazać się dla ciebie najlepszym wyborem. Ma on oczywiście swoje wady, ale o nich się przekonasz, gdy sprawdzisz zalety blatów okrągłych.

Stół okrągły czy prostokątny

Skoro zapoznałeś się już z charakterystyką drugiego mebla, czas przyjrzeć się trochę bliżej stołom o kształcie okręgu. One również mają sporą wartość wizualną. Fantastycznie komponują się z klasycznymi stylistykami – pasują do aranżacji wiejskich, rustykalnych, eleganckich i romantycznych. Architekci potrafią jednak wpleść je także w projekty nowoczesne, dlatego można powiedzieć, że stół okrągły jest czymś uniwersalnym, odnajdującym się w każdej przestrzeni. Jego główną zaletą jest jednak to, że łączy on ludzi. Nikogo nie dzieli. Niezależnie od tego, ile osób zdecyduje się przy nim usiąść, każda z nich znajdzie się na tej samej odległości od pozostałych. Może być to dla ciebie ważne, jeżeli często organizujesz przyjęcia lub chętnie zapraszasz do siebie znajomych. Stół okrągły umożliwi wam swobodne i przyjemne biesiadowanie.

O twoim ostatecznym wyborze powinien zadecydować rodzaj pomieszczenia. Jeżeli jest ono naprawdę niewielkie, rozważ zakup stołu prostokątnego, jeśli natomiast dysponujesz olbrzymimi pomieszczeniami, pomyśl o stole okrągłym.