forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

zasłony
Dom

Zasłony i firany – jaki materiał wybrać?

Zasłony i firany to elementy, które pięknie pasują do większości wnętrz i pomieszczeń. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów tkanin, wzorów i deseni. Zasłony mogą mieć też ozdobne karnisze, co w połączeniu z pięknem materiału stworzy piękny efekt. Jednak warto poznać dostępne opcje aby wiedzieć, czego można oczekiwać od danych firan i zasłon. Dzięki temu będziesz mógł łatwo zdecydować, co wybrać do swojego domu. Zasłony i firany warto zastosować w różnych aranżacjach, jednak nie zawsze – wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Zasłony – z jakiego materiału?

Zasłony pełnią nie tylko powierzchowną funkcję dekoracyjną. Dzięki ich odpowiedniemu dobraniu możemy nieco zmienić odbiór i postrzeganie danego wnętrza. Masywniejsze i ciemniejsze barwy zasłon powodują, że pokój będzie miał wyraźnie zaznaczony koniec. Z kolei jasne, przewiewne materiały optycznie go powiększą. Jednak jaki materiał wybrać?

Jeśli szukamy lekkich i zwiewnych, to powinniśmy postawić na woal, syfon lub tiul. Taki materiał nadaje się także na firanki. Przewiewne, ale już bardziej zaciemniające będą zasłony z bawełny lub lnu. Jeśli poszukujemy czegoś do bardzo nasłonecznionego salonu lub sypialni, to powinniśmy postawić na welur. Pozwoli on komfortowo się wyspać. Do sypialni nada się również blackout. Producent zasłon dobrzanscy.pl ma w swojej ofercie wiele ciekawych opcji z różnych tkanin. 

Firany – z jakiego materiału? 

Wcześniej wspomnieliśmy już o materiałach, takich jak woal, syfon oraz tiul. To trzy typy, które idealnie nadają się przede wszystkim na firanki. W zależności od wyboru, mogą być bardziej zwiewne bądź sztywniejsze. Zwykle firany idą w parze z zasłonami, więc możemy dobrać ich wygląd właśnie do nich. Rzadko ludzie decydują się na kolorowe firanki. Jednak takie też są dostępne na rynku. trzeba jednak wziąć pod uwagę ogólny wygląd wnętrza. Raczej firany mają swoje zastosowanie jako delikatna zasłona przed sąsiadami czy przechodniami lub też nie wpuszczające do środka owadów. Dlatego też są białe bądź mają podobny do tego koloru odcień. 

Czy warto mieć zasłony i firanki w swoim domu? 

Zasłony i firanki są piękną ozdobą niejednego wnętrza. Obecnie można znaleźć dosłownie każdy odcień i wzór. Są idealnie dopasowane do ogólnego wystroju. Trzeba jednak pamiętać, aby firankami i zasłonami nie przytłoczyć całości. Dlatego nie wybieraj za ciężkich i ciemnych materiałów do małych pomieszczeń. Zadbaj także o odpowiednią długość firan i zasłon. Najlepiej też dobierać całość do kształtu i wielkości okna. Czasem wystarczą same firany, czasem lepiej połączyć je z zasłonami. Trzeba też pamiętać, że takie ozdoby muszą być prane, a często też prasowane. Dlatego przy wyborze materiału kluczową kwestią może być także to, jak tkanina zachowuje się po praniu. Warto przemyśleć te aspekty. Nie liczy się tylko wygląd, ale też praktyczność danego materiału.