forummeble.pl

forummeble.pl – dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Wnętrze

Fotele uszak – jakie są ich rodzaje?

Wygodne, atrakcyjne pod względem wizualnym, ponadczasowe, a do tego pasujące do wielu aranżacji! Fotele uszak, bo o nich mowa, od lat cieszą się dużą popularnością w branży wnętrzarskiej. I jak na razie – nic nie wskazuje na to, aby miały odejść do lamusa.

Krótka lekcja historii

Historia tego fotela nie jest do końca znana. Jest wiele źródeł podających czas i miejsce występowania uszaka. Niektóre podają, że pierwszy raz mebel pojawił się w XVII wieku we Francji, inne z kolei wskazują przełom XVI i XVI wieku. Tak naprawdę nie jest ważny jego zapis historyczny, a fakt, że pomimo upływu czasu fotel uszak nadal święci triumfy – z sukcesem odnajdując się w wielu stylistykach. Sprzyja temu różnorodność wzornicza, która pozwala na pełną dowolność w zakresie sposobu aranżacji.

Fotele uszak – do jakiego stylu pasują?

Uniwersalność stylistyczna sprawia, że fotel uszak doskonale wtopi się w każdy wystrój. Chętnie wykorzystywany w projektach skandynawskich. W tym przypadku szczególnie polecane są modele pastelowe i w odcieniach szarości. Co odważniejsi mogą zdecydować się na model w intensywnym kolorze, stanowiącym kontrapunkt dla całej aranżacji.

Fotele uszak to również polecana propozycja do wnętrz angielskich. Wyjątkowo mile widziane są modele utrzymane we florystyczny print – najczęściej są to czerwone róże na jasnym tle. Także w bogato zdobionych i pełnych przepychu aranżacjach glamour dumne miejsce znajdą dla siebie fotele uszaki. Pod warunkiem, że będą wsparte na złotych nóżkach i udekorowane eleganckim pikowaniem.

Rodzaje uszaków

Ogromna popularność, jaką obdarzono fotele uszaki sprawiła, że na rynku powstało wiele wariacji na ich temat. Pomimo ogromnej różnorodności, jedna cecha pozostała bez zmian. Jest nią oczywiście charakterystyczne, masywne oparcie z uszami. Jakie zatem propozycje przygotowali projektanci? Pierwszy model to fotel z podnóżkiem – ceniony przede wszystkim za niekwestionowany komfort i wygodę. W szczególności polecany do dużych, przestronnych wnętrz – głównie dlatego, że zajmuje dużo miejsca. Kolejny typ to fotel uszak na wysokich nogach. Taka konstrukcja sprawia, że mebel zachwyca lekkością, dlatego – w przeciwieństwie do poprzednika – może być stosowany w ograniczonych metrażowo pomieszczeniach. W sprzedaży nie brakuje również modeli rozkładanych na płasko, a także wzbogaconych w opcję regulacji oparcia. Fotele uszak w takim wydaniu stanowią synonim prawdziwego wypoczynku, który w wielu przypadkach może nawet przybrać formę poobiedniej drzemki…