forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Wnętrza

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Urządzanie wnętrz to proces bardzo złożony, bo należy brać pod uwagę zarówno aspekty funkcjonalne jak i estetyczne. Niekiedy zapomina się o tym, że poza nimi są jeszcze kwestie związane z przytulnością wnętrz, dzięki którym nasze mieszkania i domy stają się prawdziwą ostoją w naszym zabieganym świecie. Zobaczmy jak stworzyć przytulne wnętrze.

Tkaniny

Jednym z czynników mających ogromny wpływ na przytulność wnętrza jest obecność tkanin. Mamy tu na myśli zasłony, firany, dywany oraz meble tapicerowane czy poduszki dekoracyjne. Nie w każdym wnętrzu muszą się znaleźć wszystkie te elementy, bo nie w każdej aranżacji wszystkie będą się prezentować dobrze. Bez wątpienia jednak w pomieszczeniach, w których nie ma ani jednej rzeczy tekstylnej, bardzo trudno jest osiągnąć wrażenie przytulności. Czasem wystarczy dodać poduszki na krzesła przy stole jadalnianym czy położyć na podłodze niewielki dywanik, a już pomieszczenie staje się przyjemniejsze i przytulniejsze.

Świece i kominek

Zabiegiem bardzo pozytywnie wpływającym na przytulność wnętrz jest bez wątpienia światło świec lub kominka. Każdy chyba odczuł w swoim życiu magię wyciszenia podczas patrzenia się w ognisko. Co prawda w domu o ognisko trudno, ale bez przeszkód można mieć jego namiastkę w postaci kominka. Dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą mieć prawdziwego kominka jest biokominek. Można go zamontować w dowolnym miejscu, a biopaliwo do kominka sprawia, że pokój wypełniają tańczące płomienie.

Jeśli nie ma miejsca na biokominek, to warto pomyśleć o świecach stojących w lichtarzach lub lampionach. Nawet kilka niewielkich tealightów palących się we wnętrzu potrafi zmienić oblicze pomieszczenia na bardziej przytulne.

Dekoracje ścienne

We wnętrzach z pustymi ścianami bardzo trudno jest uzyskać efekt przytulności. Nic zatem dziwnego, że pomieszczenia, o których mówimy, że są przytulne, to zwykle aranżacje, w których ważne miejsce zajmują dekoracje ścienne. Mogą to być obrazy, grafiki, figurki, zegary i inne rzeczy, z pomocą których ściany zmienią swoje oblicze.

Możliwości aranżowania ścian jest bardzo dużo i nie sposób tutaj wskazać jedynej słusznej metody. Wiele zależy od tego, czy lepiej czujemy się wśród pamiątkowych zdjęć rodzinnych czy też lepiej w roli dekoracji ściennych sprawdzą się czarno-białe grafiki. Wybierzmy takie dekoracje, na które będziemy chętnie spoglądać, a nasze wnętrze z pewnością nabierze przytulności.