forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

metoda ogrzewania domu
Dom

Jaka metoda ogrzewania domu będzie najbardziej efektywna zimą?

Wybór paliwa, którym ogrzewać będziemy nasz dom, jest niezwykle istotny i wpływa nie tylko na wysokość rachunków w sezonie zimowym. Węgiel ekogroszek cieszy się niesłabnącą popularnością, bo zapewnia stosunkowo tanie źródło ciepła dla domu. Czy warto wybrać ten rodzaj opału do ogrzewania mieszkania? Jakie wady i zalety ma ten niezwykle popularny materiał?

Automatyzm, który przyciąga inwestorów

Wybór dobrej jakości ekogroszku pozwala na zautomatyzowanie pracy pieca. Raz załadowany może działać nawet przez kilka kolejnych dni, to jedna z głównych zalet tego paliwa, która przyciąga wielu inwestorów. Automatyczne podajniki ekogroszku w połączeniu z odpowiednim sterownikiem są w stanie utrzymać stałą temperaturę w domu przez 24 godziny na dobę. Węgiel ekogroszek to wysokiej jakości paliwo, które kupimy w bardzo niskiej cenę. Tona ekogroszku to koszt poniżej 900 zł. Podczas jego spalania powstaje niewielka ilość popiołów, a jeśli wybierzemy dobrej jakość ekogroszek o wysokiej kaloryczności, będziemy mogli powiedzieć, że przyczyniamy się do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i gazów.

Niska cena i wysoka kaloryczność tego materiału sprawia, że cieszy się on sporą popularnością i trudno spodziewać się, by w naszych warunkach coś miało się w tym aspekcie zmienić. Alternatywne ogrzewanie prądem i gazem jest sporo droższe, a warto brać pod uwagę, że w ostatnim czasie wydaje się drożeć jeszcze szybciej jak dawniej.

Na co zwrócić uwagę kupując ekogroszek?

Na składach kupić można różnej jakości ekogroszek. Tak naprawdę najbardziej powinien interesować nas materiał o wysokiej kaloryczności i jak najmniejszej zawartości pyłu. Co prawda ekogroszek płukany jest z miału, a zastosowanie sit powinna wyeliminować jego powstawanie, ale w praktyce bywa z tym różnie. Najistotniejszym parametrem jest wartość opałowa, która oznacza ilość ciepła, którą możemy uzyskać, spalając węgiel w warunkach rzeczywistych, a nie laboratoryjnych.

Wysoka jakość materiału jest szczególnie istotna jeśli korzystamy z nowoczesnych kotłów naszpikowanych elektroniką. Z jednej strony pomagają one zminimalizować obsługę, z drugiej w przypadku stosowania paliwa o niskiej jakości mogą być bardziej awaryjne od starych pieców z rusztem.

Węgiel ekogroszek jest ekonomicznym paliwem do ogrzewania domu, które wykorzystywane jest w milionach gospodarstw domowych w całym kraju. Wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych gazów i umożliwia pełną automatyzację procesu ogrzewania każdego domu. Pomimo tego, że wysokiej jakości kotły na ekogroszek są coraz droższe, cieszą się sporą popularnością w całym kraju.