forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo Dom Poradnik

Karnisz elektryczny

Zasłony to nieodzowny element dekoracji polskiego domu. Dzięki nim nie tylko zapewniamy sobie prywatność w naszym miejscu zamieszkania, ale również gwarantujemy sobie i domownikom przyjemny dla oka wystrój.

Funkcjonalny karnisz elektryczny

Nieco uciążliwe może okazać się jednak codzienne zasuwanie i odsuwanie zasłon, w szczególności, gdy posiadamy duży dom lub mieszkanie. Tutaj z pomocą przychodzi karnisz elektryczny – to urządzenie pozwala na automatycznie zasłanianie okien kiedy tylko tego zechcemy. Jest to doskonały dodatek do smart domów, jak również spore ułatwienie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, gdyż takim karniszem steruje się za pomocą odpowiedniego przycisku na dołączonym pilocie. Również właściciele mieszkań z dużą ilością okien – na przykład tych urządzonych w stylu loftowym, gdzie okien jest wiele – docenią ich działanie.

Szeroki wybór karniszy

Karnisze elektryczne są niewielkie, ciche i dyskretne, więc nie psują swoją obecnością wystroju wnętrza, jednocześnie będąc bardzo dużym ułatwieniem. Są również dostosowane do indywidualnych wymogów klienta, a także występują w szerokiej gamie typów. Dzięki temu można zamontować taki karnisz właściwie w każdym mieszkaniu, niezależnie od tego, czy urządzono je w stylu retro czy może jednak bardzo nowocześnie. Również kolorystyka takiego karniszu wcale nie ogranicza się tylko i wyłącznie do bieli – nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować u siebie karnisz w odcieniu drewna albo metalu. Zasłanianiem zasłon można sterować za pomocą pilota lub obecnego w niektórych zestawach radiowego systemu sterowania umieszczanego na ścianie. Posiadając taki karnisz można również sterować sposobem zasłaniania i odsłaniania zasłon. Mogą one przesuwać się w jedną stronę albo, niczym teatralna kurtyna, rozsuwać na boki.

Smart home i karnisz elektryczny

Karnisze elektryczne można również zintegrować z innymi urządzeniami typu smart home i zaprogramować. W ten sposób można zautomatyzować działanie karnisza tak, by rankiem rozsunął zasłony w sypialni, aby rozbudziło nas światło słoneczne, a wieczorem, gdy będziemy przygotowywać się do snu, szczelnie je zasunąć. W zależności od modelu, zasłanianie może odbywać się automatycznie na podstawie dostosowania systemu do pory zachodu słońca. Niektóre modele obsługują również funkcję bezpieczeństwa, która losowo zmienia czas rozsuwania i zasuwania zasłon – ta opcja może zmylić obserwujących dom włamywaczy, symulując obecność domowników. Karnisz tego typu jest więc ułatwieniem na wielu płaszczyznach, a przy tym wcale nie trzeba rezygnować z jego estetycznych walorów.