forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo Dom

Dom z piwnicą czy bez

Budowa własnego domu to spora inwestycja. Warto już na samym początku przemyśleć najistotniejsze kwestie tak, by budowany dom jak najlepiej nam służył. Na pewno wśród nich pojawia się pytanie o to, czy wybudować dom wyposażony w piwnicę czy może z niej zrezygnować. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego należy kierować się swoimi potrzebami, stawiając dom z piwnicą czy bez niej.

Dobre miejsce do przechowywania

Główną rolą piwnicy jest zwiększenie ilości dostępnego miejsca. Kiedyś posiadanie piwnicy było konieczne ze względu na przechowywanie dużych ilości opału na zimę. Dzisiejsze ogrzewanie domów nie potrzebuje tyle miejsca, wystarczy niewielkie pomieszczenie na parterze, które będzie służyć jako kotłownia. Dom z piwnicą to również większe koszty. Należy ją ogrzewać, by nie wychłodzić pomieszczeń ponad nią, jak również zamontować tam oświetlenie. Chociaż właściciel takiego domu wyda więcej na rachunki, piwnica jest przydatna jako składzik różnego rodzaju sprzętów domowych i ogrodowych – w szczególności, jeśli rozmiar działki nie pozwala na wybudowanie dodatkowych budynków gospodarczych. Plusem jej jest również bezpośrednie połączenie z domem. To również doskonałe miejsce na przechowywanie w chłodzie przetworów spożywczych. Niestety w przypadku, w którym na działce wody gruntowe utrzymują się na wysokim poziomie, z piwnicy lepiej zrezygnować – gromadzenie się wody i wilgoci będzie utrapieniem, a podmywanie fundamentów grozić może i uszkodzeniem konstrukcji budynku.

Koszty domu z piwnicą

Koszt wykonania izolacji przeciwwodnej może być bardzo wysoki. Dom pozbawiony piwnicy będzie tańszy w utrzymaniu. Jest również pozbawiony wilgoci pochodzącej od piwnicy, co dla wielu osób może stanowić ważny argument. Jej brak pozwala też lepiej zachowywać ciepło w budynku. Przy współczesnych materiałach budowlanych piwnica nie stanowi już koniecznej izolacji od gruntu, jak było kiedyś. Właściciele dużych działek budowlanych chętnie rezygnują z piwnic, gdyż mogą swobodnie postawić dodatkowe pomieszczenia lub budynki gospodarcze. Także ukształtowanie terenu ma znaczenie, gdy decydujemy się na budowę – dom bez piwnicy oznacza brak obaw o jej zalanie, w szczególności, jeśli działka znajduje się na terenie pochyłym czy podmokłym. Jej posiadanie nie jest koniecznością, więc decyzja o tym, czy wybudować dom posiadający piwnicę czy też nie, powinna zapaść po przeanalizowaniu swoich potrzeb. Być może piwnica wcale nie będzie nam potrzebna albo wręcz przeciwnie, chcemy posiadać dużo dodatkowego miejsca. To również kwestia możliwości finansowych, które trzeba wziąć pod uwagę.