forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Dom

Drugie życie palet drewnianych

Do niedawna drewniane palety były kojarzone głównie z transportem towarów i nie znajdowały tak szerokiego zastosowania jak współcześnie. Najczęściej można je było zobaczyć zalegające na magazynach, gdzie były składowane, a jeśli nie zostały zwrócone do dostawcy, to kończyły jako opał ze względu na brak pomysłu na ich powtórne wykorzystanie. W dzisiejszych czasach, gdzie w siłę rośnie trend „zero waste” palety drewniane otrzymały drugie życie, a sposobów na ich ponowne wykorzystanie jest naprawdę wiele.

Moda na recykling

Moda na recykling starych rzeczy, pozornie niepotrzebnych, zrodziła nowe możliwości urządzania nie tylko mieszkań, ale również ogrodów. Meble ogrodowe z palet to w ostatnich latach hit, a dzięki kreatywności i oczywiście umiejętnościom wykonawczym można tworzyć z nich absolutne cuda o dowolnym kształcie, formie i wielkości. Każdy, kto ma pomysł i chęci może je wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, a możliwości ich aranżacji są ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Oprócz efektownego, naturalnego wyglądu i atrakcyjnej ceny olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie troska o środowisko naturalne.

Modne DIY

Współcześnie ludzie coraz częściej rezygnują z gotowych rozwiązań i próbują stworzyć coś samodzielnie, według własnego pomysłu, to zapewne dlatego trend na DIY (do it yourself – zrób to sam) zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Nie ma większej radości i dumy, niż samodzielnie stworzony mebel. Możemy mieć wtedy pewność, że będzie on unikalny i niepowtarzalny. Kiedy moda na DIY powoli skradała nasze serca, a w domach zaczęły pojawiać się pierwsze dzieła wykonane w myśl trendu „zero waste”, nie zabrakło także sceptycznych komentarzy i przekonania, że to tylko przejściowa moda i zniknie tak szybko, jak się pojawiła. Na szczęście to mylne spostrzeżenia. Dzieje się wprost odwrotnie. W dobie, kiedy świadomość ludzi na temat ochrony środowiska naturalnego wzrasta, coraz częściej chcemy nadawać drugie życie rzeczom, które pozornie wydają się już nieprzydatne.
Meble ogrodowe z palet to najlepszy przykład na możliwość wykorzystania przedmiotów, które na pierwszy rzut oka do niczego się nie nadają. Stare palety najczęściej wykorzystywane są do stworzenia ogrodowego stołu. To nie przypadek, taki mebel może pomieścić przy blacie co najmniej sześć osób. Do kompletu rewelacyjnie będzie pasować ławka z palet, ale wykonać możemy również krzesła, a nawet leżak. To, jakie meble ogrodowe z palet mogą tworzyć aranżację do ogrodu zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu i naturalnie odpowiedniego wykonania.