forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Dom

10 sposobów na spędzanie długich wieczorów podczas kwarantanny

Nastały nietypowe dla nas czasy, w trakcie których większość z nas może stanąć przed zjawiskiem kwarantanny. Kilkunastodniowe zamknięcie w domu razem z całą rodziną to jest wówczas wyzwanie. Uporządkowanie poszczególnego czasu dla każdego członka rodziny oraz zaplanowanie społecznych czynności w sympatycznej aurze, to najcięższe z zadań, dlatego zadecydowaliśmy udzielić Wam kilku podpowiedzi. Sugerujemy 10 najbardziej popularnych pomysłów na spędzenie długich wieczorów podczas kwarantanny.

1) Właściwy film, w odpowiednim towarzystwie w lekkiej aurze domowego kina

Gwóźdź programu, czyli to co kochamy prawie wszyscy – wspólne wieczory kinowe to często używany pomysł na spędzanie długich wieczorów w ciągu kwarantanny. Jest bardzo mało wymagający i Bezproblemowy do zorganizowania. Wystarczy dobrze zorganizowana strefa TV, czyli odpowiednio umiejscowiony telewizor na ścianie lub szafce RTV i odpowiednia ilość miejsca dla wszystkich domowników. Wygodny narożnik lub sofa do salonu załatwią sprawę wygodnego seansu.

wspólne oglądanie

Możemy skorzystać z tradycyjnej oferty telewizyjnej lub wspomóc się płatną platformą telewizyjną jak NETFLIX lub HBO GO, na których możemy odtwarzać ukochane filmy, bajki i seriale, kiedy chcemy. Wybór jest tak duży, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie a równolegle możemy wybrać film dla wszystkich. W szczególności polecamy długometrażowe bajki, których fabuła potrafi pochłonąć nie tylko młodszą widownię ale także dorosłych.

Polecane bajki dla całej rodziny:

• na przykład „Frozen”, czyli Kraina Lodu – idealna propozycja dla dziewczynek, choć nie tylko,

• „TOY STORY” – kilkuczęściowa animacja dla całej rodziny, wróciła do popularności dzięki pojawieniu się najnowszej IV części,

• nowa wersja kultowego „Króla Lwa”- wzruszająca opowieść pokazana na nowo, niesamowite efekty wizualne i piękna fabuła poruszająca serca,

• dla starszej publiczności polecamy „Dora i miasto złota” – filmowa wersja popularnej bajki animowanej, typowo przygodowa,

• „BFG”, czyli bardzo fajny gigant – stworzona na podstawie książki, opowieść o przyjaźni małej dziewczynki i olbrzyma – bardzo ciekawa opcja na wieczór z nutką fantasy,

Dla fanów seriali polecamy takie hity jak:

• „Barbarzyńcy” – najnowszy serial Netflix, podbija nasze serca. Przedstawia życie na początku naszej ery, trochę brutalny ale bardzo widowiskowy,

• „100” – dramat filmowy ukazujący utopijną rzeczywistość łączącą się z elementami since fiction, idealny dla wymagających widzów,

• „Strzelec” – historia wojskowego strzelca wciągniętego w zabójstwo prezydenta, ciekawa i dynamiczna fabuła pełna efektów specjalnych,

• „Wielkie kłamstewka” – idealna kobieca propozycja, opowiadająca historię 4 kobiet, których łączy wiele wspólnych historii i problemów, gwiazdorska obsada gwarantuje doskonałe wrażenia,

Jeśli wolicie oglądać filmy możemy Wam zaproponować kilka punktów:

• „Lekko się kłamie w miłym towarzystwie” – trochę dramatu, trochę komedii w bardzo ciekawym wątku o ludzkiej przyjaźni. Grupa przyjaciół postanawia w ramach zabawy upublicznić wszystkie swoje prywatne e-maile i rozmowy, a co za tym idzie odkryć wszystkie swoje tajemnice,

• „Mała” – klasyczna historia o zamianie ciał i znalezieniu się w innej sytuacji niż byśmy tego chcieli. Bardzo ciekawa, pozytywna opowieść.

• „Trauma” – popularny thriller opowiadający o desperackiej akcji poszukiwawczej męża po zniknięciu żony i córki ze szpitalnej izby przyjęć.

• „ Christmas made to order” – idealna propozycja na okres przedświąteczny, wprowadzająca w klimat świąt opowieść o próbie odbudowania rodzinnych relacji. Sami wybierzcie najlepsze dla was wątki i rodzaj kina, gdyż każdy lubi coś innego.

2) Interesująca książka jako metoda na relaks

Intrygująca lektura może zostać doskonałym rozwiązaniem nie tylko jako sposób na relaks, choć oczywiście bardzo go rekomendujemy, ale także jako sposób spędzania wspólnego czasu. Możemy poświęcić ten termin na wspólne czytanie, czytanie dzieciom lub niezależne czytanie obok pozostałych, czytających członków rodziny. Obojętnie jaką formę wybierzemy to z pewnością będzie bardzo usatysfakcjonowani rodzajem spędzania wieczorów w trakcie kwarantanny. Ostatni okres spowodował, że książki wróciły do łask i wszyscy szukamy odpowiednio zapowiadającego się tytułu. Wystarczy znaleźć stosowne miejsce, na które sugerujemy komfortowy fotel tapicerowany lub sofa i można rozpoczynać niecodzienną przygodę z książką.

czytanie dzieciom

Do sprawdzonych i bardzo lubianych tytułów należą takie książki jak:

• „Nóż” – autora Jo Nesbo, to powieść z kategorii kryminału norweskiego. Główny bohater zamieszany jest w zabójstwo, którego sam nie jest czy go popełnił.

• „Potrójny Agent” – Jobby Waricka, to najlepszy przykład wysokiej jakości literatury szpiegowskiej. Skomplikowana postać i dużo akcji terrorystycznej.

• polecamy także światowe hity jak „Wiedźmin” Sapkowskiego – historia fantasy na najwyższym poziomie, z którą z pewnością każdy miał okazję się spotkać, czy to w grze czy serialu.

• „Ostatnie historie” Olgi Tokarczuk to niezapomniana opowieść naszej polskiej noblistki o trzech pokoleniach kobiet i ich wzajemnych więziach a raczej ich braku.

• „365 dni” Blanki Lipińskiej – polski bestseller 2018r. Ciekawa historia wzorowana historią kopciuszka ale z nutką gangsterskiego życia i odrobiną erotyki.

A co dla dzieci? Dla najmłodszych polecamy kolekcję książek „PUCIO”, bardzo lubianą i chętnie czytaną przez dorosłych. Dla starszych dzieci proponujemy serię książek przygodowych „Nela mała podróżniczka”, opisujących prawdziwe przygody i podróże 10 letniej dziewczynki. Edukacyjna i poznawcza książka dla ciekawskich świata.

3) Jenga, chińczyk a może scrable, czyli wiecznie popularne gry planszowe

Od pokoleń znamy i lubimy wspólne granie w planszówki. Ta odwieczna przyjemności to wspaniała opcja dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza w tych nietypowych czasach. Na rynku znajduje się tak wiele przeróżnych propozycji, że z pewnością nie powinniśmy mieć problemów aby wybrać właściwą, dopasowaną do wieku i upodobań grę planszową. Nie ulega wątpliwości najbardziej popularne od wielu pokoleń są klasyczne gry tupu „chińczyk”, warcaby, monopol czy scrable. Dostarczają dużo dobrej zabawy a przy ewentualności uczą i edukują. Wskazane jest także zastanowić się nad grami polegającymi na zręczności takimi jak Jenga lub bierki. Gry planszowe mają jeszcze jedną zaletę, otóż nie zajmują dużo miejsca. Do ich użycia wystarczy nam chociażby niewielka ława lub stolik kawowy.

monopoly

4) Łamigłówki

Gdy znudzą się nam już gry planszowe możemy posmakować szczyptę innej formy wspólnych zabaw jakimi są łamigłówki. To bardzo rozrywkowa i rozrywkowa forma wspólnej zabawy, zapewniająca sporo Humorystycznych sytuacji. Najbardziej znane są kalambury, tzw. „Czółko” oraz wiele innych gier wymagających od nas sprytnego rozumu, pomysłowości i informacji.

5) Wspólne robótki ręczne

Wykonywanie razem przeróżnych czynności domowych jednoczy nas i tworzy silne relacje pomiędzy domownikami. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wspólne wykonywanie robótek plastycznych. Zbliżają się święta w związku z czym możemy wykonywać ozdoby świąteczne, łańcuchy na choinkę lub własnoręcznie robione bombki. W ten sposób spędzimy miło czas i wykorzystamy go w pożyteczny i kreatywny sposób.

robótki ręczne

6) Zadbajmy o zdrowie fizyczne

Spędzając całe dnie w domu z pewnością pożądamy ruchu a jeśli mieszkamy w mieszkaniu, a nie w domku z ogródkiem, możemy mieć z tym problem. Dlatego nie zapominajmy o ćwiczeniach online czy uprawianiu jogi, które bez problemów możemy wykonywać w domu. Możemy ćwiczyć na zmianę, tak aby każde mógł spędzić czas w samotności lub urządzić sobie rodzinne ćwiczenia i bawić się razem. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości mat do ćwiczeń użyjcie dywanu. Dywany do salonu świetnie nadadzą się jako podkład do ćwiczeń.

ćwiczenia w domu

7) Trening i szlifowanie języków obcych

Długie dnie i wieczory podczas kwarantanny to bardzo dobry moment na naukę i ulepszanie swoich zdolności językowych. Warto skorzystać z wielu darmowych aplikacji dostępnych zarówno na telefon jak i komputer. Możemy uczyć się na własną rękę lub wspólnie razem z dziećmi. Sprawmy aby nauka stała się zabawą i sprawiała przyjemność a nie była tylko obowiązkiem.

8) Trening interpersonalny

Kilkudniowe zamknięcie w domu to także niesłychany sprawdzian dla nas samych, naszej samokontroli i samoorganizacji, dlatego jest świetnym momentem dla treningu interpersonalnego. Nasz osobisty trening interpersonalny ma na celu zwiększenie osobistych umiejętności. W zależności od tego na jakiej płaszczyźnie potrzebujemy wzmocnienia, możemy w tym czasie nad tym popracować. Sugerujemy zacząć od odpowiedniej literatury, która pomoże nam w pierwszych krokach. Możemy pracować nad śmiałością, punktualnością, lepszym podejściem do wykonywanej pracy, rozumienia zachowań własnych i innych osób, umiejętności rozwiązywania konfliktów itp.

9) Zakupy internetowe

Mając sporo nieograniczonego czasu możemy przeznaczyć go na zakupy… oczywiście internetowe. Zakupy online mają wiele zalet i są coraz częściej wybieraną formą zakupów przez klientów. Bardzo istotną zaletą jest fakt, iż możemy w rychły i nieskomplikowany sposób wykonać zakupów ubrań, sprzętu elektronicznego czy mebli, bez wychodzenia z domu. Kolejna zaletą jest, że nikt nas nie nagli a więc możemy się śmiało zastanowić i podjąć przemyślaną decyzje, co jest przede wszystkim istotne przy zakupie mebli czy droższych sprzętów RTV i AGD. Zakupy online umożliwiają nam również lepszą możność zestawienia produktów, szczegółową analizę ich cech dzięki dokładnym opisom oraz prześledzenie opinii innych klientów, zdrowszą możliwość porównywania cen na rynku a przede wszystkim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo ma współcześnie kilka wymiarów.

zakupy online

10) Przede wszystkim spędzajmy czas razem

Przeznaczmy ten czas w większej mierze na wspólne relacje. Rozmawiajmy dużo ze sobą, poznajmy się na nowo. Możemy codziennie urządzić sobie wieczorny kącik pogawędek i porozmawiać ze swoimi dziećmi o ich marzeniach, planach i uczuciach. Kwarantanna daje nam przestrzeń, by poznać się i pomówić w inny sposób niż dotychczas.

Podtrzymujmy się wzajemnie na duchu i schowajmy głęboko naszą frustrację wywołaną taką sytuacją. Świetnym pomysłem jest także użycie telefonu do rozmów nie tylko z domownikami ale także rodziną i znajomymi, dla których nie mieliśmy ostatnio zbyt wiele czasu. To świetna okazja do odbudowania zaniedbanych relacji i czas na dłuższe rozmowy z przyjaciółką. Pamiętajmy też o tych, którzy są w podobnej sytuacji ale siedzą w domu samotnie. Taka izolacja jest dla nich podwójnie dotkliwa.