forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Wnętrza

Czy warto postawić na nowoczesne regały?

Dla wielu z nas zbieranie, gromadzenie i przechowywanie książek to swoistego rodzaju styl życia. Gro ludzi nie wyobraża sobie mieszkania bądź domu z duszą,  w którym nie ma pięknie poukładanych książek, stanowiących nasz czytelniczy dorobek. Dla niektórych książki to nie tylko źródło rozrywki i wiedzy – to pasja, która towarzyszy nam przez całe życie. Wraz z jego upływem jednak książek jest coraz więcej. Warto więc zastanowić się nad tym, jaki regał na książki wybrać, by one same prezentowały się jak ozdoba pomieszczenia, ale jednocześnie były praktyczne do szybkiego znalezienie i ściągnięcia ulubionej lektury z półki. Czy lepiej postawić na klasyczną szafkę, czy może raczej sprawdzić nowoczesne regały na książki?

Rozmiar i odpowiednie ustawienie naszego regału w domu

Podstawowy dylemat dotyczący nowoczesnego regału to jego rozmiar. Jeśli chcemy, by nasze książki pięknie prezentowały się na całej ścianie, możemy zakupić bardzo wysoki regał sięgający aż sufitu, np. https://trend-home.pl/pl/menu/regaly-405.html. W takim jednak przypadku musimy mieć na uwadze fakt, iż wraz ze wzrostem wagi mebla zmniejsza się jego stabilność. Takie meble więc powinny zostać solidnie przymocowane do ściany. Duże i bardzo wysokie regały nie dają nam też swobody szybkiego przemeblowania, co jest naturalne w przypadku małych i kompaktowych regałów. Co do zasady – wielkość regału na książki powinniśmy dostosować do metrażu naszego mieszkania i jego funkcjonalności. Jeśli nie mamy miejsca praktycznie na nic, ciężko będzie ustawić na całej ścianie regał z książkami.

Klasyczny regał czy nowoczesny wygląd mebla?

Od wielu lat utwierdziło się przekonanie, że regał na książki to wysoki prostokątny mebel, który posiada rzędy półek, na których leżą książki. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę, że obecnie różnorodność produktów na rynku jest tak ogromna, że z powodzeniem znajdziemy dziesiątki innych, znacznie bardziej ciekawych regałów. Co więcej, regały na książki mogą być obecnie zaprojektowane i wykonane w zgodzie z naszymi potrzebami. Biblioteczka w kształcie figury geometrycznej? Półka w kształcie spirali? Regał który jednocześnie stanowi leżankę idealną do lektury? To tylko kilka propozycji, które możemy zaaranżować we własnym domu.

Pamiętajmy o funkcjonalności

Nasze regały powinny nie tylko doskonale wyglądać, ale również być funkcjonalne. Oznacza to po pierwsze łatwość potencjalnego przemeblowania. Funkcjonalność to również szybkie czyszczenie i porządkowanie przestrzeni, w której trzymamy nasze lektury. Funkcjonalność to w końcu łatwa dostępność każdej książki, którą posiadamy w swoim księgozbiorze.