forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo Dom

Czym się kierować przy wyborze materiału termoizolacyjnego?

Najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest termoizolacja budynków. Dziś, trudno sobie wyobrazić domy bez ocieplenia. Wielu inwestorów stoi jednak często przed pytaniem czym ocieplić dom? Do wyboru są dwa rozwiązania. Warstwę termoizolacyjną może pełnić wełna mineralna bądź też styropian. Ze względu na cenę i popularyzację produktu, najczęściej wykorzystywany jest styropian. Wełna mineralna stosowana jest z kolei do ocieplenia poddaszy bądź domów z drewna.

Najczęściej więc wybierany jest styropian

To rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dopasowana i wykonana warstwa termoizolacyjna pozwala na oszczędności rzędu nawet 30% na ogrzewaniu. Przy ociepleniu budynku należy również pamiętać o odpowiedniej warstwie termoizolacyjnej w przypadku piwnicy czy dachu. Ocieplenie dachu pozwala zmniejszyć wydatki na energię nawet do 20%. Na co jednak zwracać przede wszystkim uwagę przy zakupie styropianu na warstwę termoizolacyjną? Najważniejszy jest współczynnik przewodzenia ciepła. Co za tym idzie im lepsze parametry uzyskuje dany materiał tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić. Przy wyborze warstwy termoizolacyjnej dobrze jest również zwrócić uwagę na grubość styropianu. Im szerszy, tym większa przegroda ścienna. Projektanci dążą jednak do tego by płyty styropianowe charakteryzowały się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej grubości przegród ściennych.

Wełna mineralna

Kolejnym produktem, jaki możemy zastosować przy ociepleniu ścian jest wełna mineralna. Jak była wcześniej już mowa ze względu na wyższą cenę wełna mineralna nie jest tak popularnym wyborem jak styropian. Jej niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na bardzo wysokie temperatury. Dlatego też tak dobrze sprawdza się w drewnianych budynkach. Charakteryzuje się ponadto doskonałą wodoprzepuszczalnością. W ten sposób wilgoć z budynku jest odparowywana. Świetnie sprawdza się w domach, dedykowanym astmatykom. Wadą wełny mineralnej jest niestety dość trudny montaż. Układanie wełny mineralnej i jej montaż w metalowych profilach do łatwych nie należy. Dlatego też wykonawcy liczą sobie zwykle więcej za robociznę niż w przypadku montażu styropianu. Na rynku pojawiają się też zupełnie nowe rozwiązania, do jakich z całą pewnością należy ocieplenie domu płytą PIR. Doskonale nadaje się wszędzie tam gdzie nie chcemy zwiększać przegród ściennych. Wykańczana jest folią aluminiową. Jeszcze inne rozwiązania można znaleźć w sklepach budowlanych.