forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

styropian
Budownictwo

Styropian i jego rodzaje

Styropian to materiał powszechnie stosowany w budownictwie. Trzeba jednak stwierdzić, że dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym obecnie stosowany styropian znacznie różni się pod kątem jakości od tego stosowanego jeszcze dekadę temu. Nie tylko znacznie lepiej przewodzi ciepło, ale również jest odporniejszy na wilgoć i obciążenia. Dziś wyróżnić można przede wszystkim trzy rodzaje styropianu. Mowa tu o styropianie fasadowym, pasywnym oraz podkładowym.

Czym jest styropian fasadowy?

Styropian fasadowy najczęściej znajduje swoje zastosowanie w ocieplaniu fasad. Mowa tu o ścianach zewnętrznych stanowiących duże i proste powierzchnie. Zwykle styropian fasadowy wykorzystywany jest do najpowszechniejszej metody ocieplania ścian, czyli metody lekkiej mokrej. Jest on mocowany za pomocą zaprawy, do rozrabiania której stosuje się wodę. Nie oznacza to oczywiście, że styropian fasadowy nie może być również stosowany w przypadku metody lekkiej suchej, w której mocowany jest on mechanicznie. Jednym z kluczowych parametrów styropianu fasadowego jest współczynnik przewodzenia ciepła. To od niego w dużej mierze zależy poziom zatrzymania ciepła w domu. Im wyższy jednak współczynnik, tym styropian cena będzie większa.

Czym jest styropian pasywny?

Nieco innym rodzajem styropianu jest styropian pasywny. Wyróżniają go lepsze parametry izolacyjne. Styropian pasywny łatwo jest rozpoznać. Jest on bowiem ciemniejszy od tego fasadowego. Dlatego często nazywany jest również styropianem grafitowym. Dodatek grafitu nie tylko jednak wpływa na kolor. Dzięki niemu styropian zatrzymuje w pomieszczeniach znacznie więcej ciepła. Styropian pasywny najczęściej stosowany jest w przypadku budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Domów pasywnych co prawda nie buduje się dużo, ale już tych energooszczędnych z roku na rok przybywa. Styropian cena – w przypadku rodzaju pasywnego w dużej mierze uzależniona jest ona od producenta.

Czym jest styropian podkładowy?

Trzecim rodzajem styropianu, o którym należy wspomnieć, jest styropian podkładowy. To, co w szczególności charakteryzuje styropian podkładowy to jego duża odporność na obciążenia. Swoje zastosowane znajduje zatem nie tylko w przypadku ścian, ale również w przypadku podłoża. Często zatem jest wykorzystywany choćby do ocieplania podłóg na gruncie, stropów, stropodachów oraz balkonów i tarasów. Styropian cena – jak w przypadku styropianu pasywnego, także w przypadku styropianu podkładowego jego cena w dużym stopniu uzależniona jest od konkretnego producenta.