forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

Budownictwo Dom Wnętrza

Jakiej grubości styropian wybrać?

Grubość styropianu to bardzo ważna kwestia, jeżeli planujemy ocieplać nasz dom, budynek gospodarczy czy też cokolwiek większego, jak na przykład mniejszy lub większy blok mieszkalny czy kamienicę. Jakie są grubości styropianu i jaki wybrać?

Wybór styropianu – jakie są grubości styropianu?

Grubość styropianu, jaki ma zostać użyty przy ociepleniu domu czy każdego innego budynku określa jego projektant jeszcze na długo przed samą budową. Przy wyborze grubości styropianu projektant bierze pod uwagę przede wszystkim czynnik materiałów. Ważne jest stwierdzenie z jakiego materiału konstrukcyjnego jest zbudowany dany budynek, albo z jakiego dopiero zostanie zbudowany.

styropian

To jakiej grubości styropian należy wybrać zależy też od kilku innych czynników. Jednym z nich jest miejsce ocieplenia. Przy wyborze grubości styropianu należy też pamiętać, że grubość tegoż zależeć będzie od tego, czy mówimy tu o styropianie do ocieplenia zewnętrznego budynku, a więc ścian, czy też o ociepleniu fundamentów domu czy bloku mieszkalnego. W przypadku ocieplenia zewnętrznego musimy wiedzieć dokładnie, jakiej grubości styropian wybrać. Musi być to grubość o co najmniej kilka centymetrów większa niż przy ociepleniu fundamentów.

Najczęściej stosowanym w Polsce typem styropianu jest standardowy biały styropian EPS 038 CS(10)70. Jego grubość waha się od 12 centymetrów do nawet 15 centymetrów. Warto jednak podkreślić, że coraz częściej spotyka się droższe i grubsze typy styropianu, których grubość potrafi sięgać do 20 centymetrów.

styropian elewacja

Styropian grafitowy

Drugim typem styropianu, który jest w naszym kraju dość powszechnie stosowany, jest styropian grafitowy. Styropian grafitowy posiada całkowicie inne właściwości izolacyjne niż tradycyjny styropian. Dzięki temu użycie go na przykład to ocieplenia elewacji ścian pozwoli na zaoszczędzenie co najmniej kilku dodatkowych centymetrów na grubości. Styropian grafitowy na takiej elewacji może mieć grubość zaledwie 12 centymetrów mając jednocześnie taką samą efektywność w izolacji ciepła jak standardowe białe styropiany EPS 038, których grubość to 15 centymetrów.

Przy izolacji podłóg stosuje się z kolei styropian, który jest zauważalnie twardszy od tych stosowanych przy ścianach. Jest tak z oczywistego względu jakim jest większy nacisk na styropian umiejscowiony w takiej pozycji. Do izolacji podłóg stosuje się najczęściej styropian z oznaczeniem EPS 038, EPS 037 lub EPS 036. Coraz częściej stosuje się również styropian akustyczny taki jak np. styropian STK EPS T. Grubość takiego styropianu waha się między 8 a 10 centymetrami. Spotykane są też grubsze styropiany do podłóg o grubości od 15 do 20 centymetrów. Często jednak składają się one z kilku cieńszych warstw.