forummeble.pl

Dom, wnętrze, dodatki, budownictwo

kiedy siać trawę
Dom

Jak i kiedy siać trawę – podstawowe zasady

Wypielęgnowana i równo przycięta trawa to jedna z najlepszych ozdób każdego ogrodu – wybór idealnego momentu wysiewu nasion, odpowiednie nawadnianie oraz regularne przycinanie trawnika to kwestie, które pomogą w utrzymaniu jego nienagannego wyglądu. Kiedy siać trawę i na co zwracać uwagę?

Sianie trawy – o czym pamiętać?

Sianie trawy to wbrew pozorom dość skomplikowany proces. Wymaga on odpowiedniego przygotowania. Osoby, którą chcą cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem powinny pamiętać między innymi o starannym przygotowaniu podłoża.

Niezwykle ważną kwestią okaże się między innymi oczyszczenie ogrodowej gleby z chwastów czy kamieni. Mogłyby one utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać wzrost zasianej trawy. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie gleby przyczyni się także do usprawnienia wzrostu trawy, zapewniając jej piękny wygląd.

Podczas siania trawy dość istotną kwestią okaże się także wybór odpowiedniego rodzaju nasion. Na rynku można spotkać wiele odmian traw przystosowanych do różnych rodzajów gleby. Wybór odpowiedniej mieszanki nie powinien stanowić więc większego problemu.

https://www.forummeble.pl/kiedy-sadzic-tuje-i-jak-je-pielegnowac/

sianie trawy

Kiedy siać trawę?

Jednym z najczęściej wybieranych momentów na sianie trawy jest okres wiosenny. Czas pomiędzy kwietniem a majem charakteryzuje się bowiem najbardziej sprzyjającymi warunkami, ułatwiającymi prawidłowy wzrost roślinności. Osoby decydujące się na sianie trawy wiosną powinny pamiętać o tym, że posianie trawy w maju może wiązać się z koniecznością częstszego podlewania trawnika. Miesiąc ten charakteryzuje się bowiem niskim wskaźnikiem opadów. Wysiew trawy w marcu mógłby z kolei spowodować przemarznięcie nasion – marcowe przymrozki mogą doprowadzić do obumarcia słabo ukształtowanego systemu korzeniowego.

Niektóre osoby decydują się na przygotowanie trawnika latem. Warto pamiętać o tym, że sianie trawy w lecie może wiązać się z utrudnionym wzrostem roślinności. Wysokie temperatury i niewielka częstotliwość opadów mogą przyczyniać się do nadmiernego wysychania gleby, powodując problemy z poprawnym ukorzenieniem i wzrostem trawy.

https://www.forummeble.pl/tania-sciezka-w-ogrodzie-z-pieknych-kamykow-dekoracyjnych/

trawa

Kiedy siać trawę – wysiew jesienny

Przygotowanie trawnika jesienią to krok, na który decyduje się wiele osób. Łagodne temperatury oraz stosunkowo wysoka wilgotność pomagają w przyspieszeniu procesów ukorzeniania i wzrostu trawy. W przypadku jesiennego siewu warto zadbać o to, by nie sadzić trawy później niż w połowie października. Gwałtowne spadki temperatur mogą prowadzić bowiem do przemarznięcia roślin.

Posianie trawy wczesną jesienią pomoże w lepszym przygotowaniu roślinności do nachodzącej zimy – warto pamiętać o tym, że mocny, odpowiednio ukorzeniony trawnik będzie w stanie przetrwać chłodniejsze miesiące.